Anketler Fotoğraflar [Yeni!] Para Kazanın Reklam ücretleri Görüş Bildirin WebMaster Araçları SMS / Fıkra Arşivi
Yazılar (Blog) Programlar Projeler Servisler
AnaSayfa En Ben Kimim Bölümler Çalışmalarım iletişim

BOD Brown-out detection nedir? []

Brown out dedection, mikrodenetleyicilerin çalışma anında besleme voltajındaki değişimleri kontrol etmesidir, bu yeni nesil mikrodenetleyicilerde dahili bir özellik olarak gelmekte, bunun çıkışıda genelde bir interrup (kesme) vektörü ile ilişkilendirilmektedir.

 

Aşağıda bu yapınun bulunmadığı bir işlemciye harici olarak bu ozelliği ekleyecek bir karşılaştırma (comparator) devresi örneği vereceğim.

Yukarıdada değindiğim üzere bazı yeni nesil mikrodenetleyici/mikroişlemcilerde bu yapı dahili olarak bulunmasına rağmen devrenizde voltaj düşümlerini algılamak için bu devreyi kullanabilisiniz. Burada referans voltajını zener diyotun değeri belirliyecektir. Analog karşılaştırıcının A girişinede Besleme (vdd) geriliminin yarısını bölecek şekilde gerilim bölücü dirençler koyulmuştur. Zener-VDD arasındaki bağlı olan direnç ise akımı sınırlamak içindir. Yani A girişindeki dirençler eşit olduğu sürece A= Vdd/2 olacaktır. VDD=5 için besleme voltajı 4,5 in altına düştüğü zaman bu devre çıkış üretecektir. Bunu ister interrupt vektörü ile algılayıp kapanmadan önceki hayati bazı işlemleri yaptırabiliriz. Örneğin ramdeki değerleri eeproma yazmak için oldkça kullanışlıdır. Tabi bu süreç zarfında düşüş aldılandığında yazma işlemi için yeterli zamanı sağlamak için Vdd-gnd arasındaki kapasite değerininde makul değerde olması gerekmektedir.

[www.ahmbay.com]

Mesela Atmega128 çip üzerinde BOD donanımı ve bu donanımla ilişkilendirilmiş interupt vektörüne sahiptir. Aşağıda örnek olarak besleme voltajonda düşüş meydana geldiğinde dahili reset sinyali üreten bir yapıya ait zamanlama şekilde gösterilmiştir.

Yazan: Admin | Güncelleme: 07.02.2011

Değerlendir

Bu Metaryel için Yapılmış Yorumlar


Bu meatiyel için Henüz Yorum Yapılmamış! İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorumunuzu Ekleyin

isim Zorunlu Alan! 
Mail Zorunlu Alan! 
Yorumunuz Zorunlu Alan! 
Max Karekter.
Resim Onayı Zorunlu Alan! 
Kategoriler
. : : Anket : : .
nezaman öleceğinizi bilmek istermiydiniz?
 
Porjeler: Ziyaretçi Defteri
Sayaç
sms

Sayfa Üretimi:0.051 Sn : : AhmBay Extreme Design © 1999-2024
Bu sitedeki materyallerin izin alınmadan Kısmen veya Tamamen Kopyalanmasi ve Kullanilması,
5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.