Anketler Fotoğraflar [Yeni!] Para Kazanın Reklam ücretleri Görüş Bildirin WebMaster Araçları SMS / Fıkra Arşivi
Yazılar (Blog) Programlar Projeler Servisler
AnaSayfa En Ben Kimim Bölümler Çalışmalarım iletişim

Delphi ile internet üzerinden ev otomasyonu []

Delphi ile internet üzerinden ev otomasyonu

Anahtar Kelimeler: Otomasyon , Delphi , Paralel Port
Yazan: AhmBay(http://www.ahmbay.com)

Evinizdeki herhangi bir cihazı internet üzerinden kontrol etmek son günlerde oldukça işe yarar oldu. Örneğin soğuk bir günde evinize gittiğinizde evinizin sıcak olmasını istiyorsunuz.Bu sistem sayesinde işinizden çıkarken kalorferinizi çalıştırıyorsunuz ve eve gittğinizde evinizin sıcacık bir şekilde bulabilirsiniz.Resimim pekte iyi değildir fakat bu olayı özetlemek istersek;


şekil-1

Porgramları Download etmek için;
Server Programını indirin (296 Kb)
Client Programını indirin (276 Kb)

Bu uygulama şimdilik sadece veri gonderme amaçlıdır.
iki adet program yazdım Server ve Client. Programlar Delphi ile yazıldı ve windowsun pro ve NT sürümlerinde assambly kullanılınca bazı sorunlar ile karşılaşıldığı için bir dll dosyası ile paralel port ile iletişim sağlıyorum.Yukarıdaki örnekle devam edersek Server programı sizin evdeki bilgisayarınızda çalışacak ve evinizdeki bilgisayarın paralel portunada bağlıyacağınız devre sayesinde evinizdeki lambalardan fırınıza kadar istediğiniz ev aletini kontrol ettirebilirsiniz.
Server Programı açıldığında şekil-2 deki gibi bir ekran ile karşılaşacaksınız;


şekil-2

Programlar birbirleriyle TCP/IP Protokolünü kullanarak haberleşmektedir bu protokolü UDP protokolüne göre daha güvenilir olduğu için seçtim.
Ve daha sonra programların birbirlerine bağlanması gereken port adreslerini giriyoruz bu adresler iki programdada (Server ve Client) aynı olmak zorundadır.Ve daha sonra programın bilgileri dışarıya göndereceği Paralel Port adresi Bu adres çok özel durumlar dışında değişmez. Bu portun adresini öğrenmek için Aygıt Yöneticisinden LPT Portunun adresine bakabilirsiniz. Daha sonra Ayarla Diyoruz ve serverımızın çalışmasını başlatıyoruz.Server programının calıştığı bilgisayarın ip adresini client programına girmek için öğrenmemiz gerekiyor. Eğer servera aynı ağ içindeki bir ipden veya router sız bir modemden bağlanacaksak server programının size verdiği ip adresini kullanabilrsiniz. Fakat modeminiz routerlı ise ip adresinizi http://www.ahmbay.com/sms/index.php?p=ip-nerede adresinden öğrenebilirsiniz. ve routerlı modemler için ayrıca port yönlendirilmeside yapılması gerekebilir.
Server programından bunun haricinde yapmamaız gereken extra bir işlem yoktur Consol ve Durum izleme Bölümlerinden Client Programından Gelen bilgiler izlenebilir.

Ve şimdi gelelim Client programını çalıştırmaya


şekil-3

Program çalıştıktan sonra şekil-3 de görüdüğü gibi bir ekran çıkacak karşımıza Serverin ip adresi yazan yere server programından aldığımız ipyi yazıyoruz. Ve server programı ile aynı port adresini yazmayı unutmıyoruz tabiki.Eğer iki programda aynı bilgisayarda test edeceksek bu kısma 127.0.01 adresini yazmamız gerekir. Bağlan dediğimizde client programı server programı ile bağlantı sağlıyacaktır.


şekil-4

şekil-4 de görüldüğü gibi Client programında mavi ok ile gösdterilen kısımdan hangi röleyi açıp kapatmak istiyorsak onun üzerine tıklamamız yeterli. kırmızı röleye bağlı cihaz açık renksiz seçenek ise cihaz kapalı demek.

>şimdi Otomasyon sisteminin Donanım (Hardware) Yapısını anlatacağım;
Paralel Portunda kısımları mevcuttur, bunlar data,status,control portları bunların bazıları çıkış bazılar giriş bazılarıda iki yönlolarak çalışır.


şekil-5

Biz projemde şekilde gördüğümüz data portunu çıkış amaçlı olarak kullanacağım D0..D7 (2. pinden 9. pine kadar) portları ve birde topraklama (GND) kullanacağım. 18. pinden 25. pine kadar olan bu pinlerden istediğinizi kullanabilirsiniz. Bu pinler bilgisayarın içindede birbirlerine bağlı oldukları için bir tanesini kullanmanız yeterli olacaktır.
Ve paralel port çıkışlarını direk röle sürmede kullanırsak bilgisayarımız zarar görebileceğinden bizde röleleri transistör vahısıtasıile süreceğiz.


şekil-6


şekil-7

Bu devreden evde kontrol etmek istediğimiz herbir alet için 1 tane tasarlamamız gerekiyor. Bu tasarım ile max 8 tane aletinizi internet üzerinden kontrol edebilirsiniz fakat bu sayıyı çeşitli kombinasyonlar ile arttırmak mümkün.
Yukarıdaki devre için gerekli besleme olan 12v dc gerilimide bilgisayarınızdan alabilirsiniz bunu şekil-8 de gördüğünüz konnektörün doğru pinlerine bağlantı yaparak gerçekleştirebilirsiniz.


şekil-8


Bu Otomasyon Sistemindeki Devrelerin veya programların yanlış kullanılması sonucu bilgisayarınızda olusabilecek problemlerden proje sahibi sorumluluk kabul etmez!


AhmBay - 2005

Yazan: Admin | Güncelleme: 15.08.2005

Değerlendir

Bu Metaryel için Yapılmış Yorumlar (15)


  Ahmet YILDIZ [yildi..] {22 Haziran 2006 Perşembe 06:37:46}

Merhaba,
Ben Delphide LPT (Paralel port $378) üzerinden PIC16f877 microişlemci ile data girip grafik olarak (Image1.canvas.lineTo(X,Y)) görüntüleyebiliyorum. Buraya kadar sorun yok.
Sorun gecikmeleri önlemek için Delphide Interrupt-7 yi set edip onu bir rutinle görevlendirmek sadece INT-7 uyarıldığıda data almak istiyorum.
Yani Mikroişlemci datayı ya $378 e gönderince yada PC de LPT Kontrol uçlarından birini set edince PCde INT-7 uyarılacak oraya yazacağım rutin sayesinde doğru zamanında data alınması sağlanmış olacak böylece PCdeki gecikmeler ortadan kalkacak sadece mikroişlemciden data gönderildiğinde PC data alacak.
Bu konuda deneyimi olan arkadaşlar yardım ederlerse sevinirim.
Ahmet YILDIZ Mak. Müh.
yildizmuhendislik33@gmail.com
MSN adrs. yildiz3513@ttnet.net.tr

  albay [e_a_p..] {22 Temmuz 2006 Cumartesi 18:02:14}

Ben bir konuda yardım istiyorum.Delphi yi kullanarak bir türlü portlara erisim yapamadim.Anlasılan yukarıdaki program bunu yapmıs.Ama nasılDirect IO olmuyor. Privileged Instruction hatasını veriyor.Yardım edebilecek yardımsever kisiler aranıyor.

  sentix [senti..] {08 Ocak 2007 Pazartesi 03:56:56}

Arkadaşlar sizin sorununuzun temelinde Windows İşletim Sistemi yatar. Ve Windows un yazılımı donanımdan soyutlandırma gibi temel bir görevi vardır.İşletim sistemi olması gerekçesiyle bütün ipleri elinde tutmak ister.Öyle de olması gerekir.Windows sizin programınızın çalışması için gereken ortamı hazırlar.Programınızda, birşey isteyecekseniz ondan istemeniz gerekir(hele hele söz konusu olan donanım ise).
Windowstan birşey isteyecekseniz bunu Windows API leriyle kolaylıkla yapabilirsiniz.
Mesela sizin APIniz CommAPI (Communications API).
Bu API hakkında detaylı bilgiyi Delphi yada C++ Builderin yardım dosyalarında bulabilirsiniz.
İnterrupt,event ,buffer boyutu,timeout süreleri vs. ayarlama işlemlerini rahatlıkla uygulayabilirsiniz.
APIler bize ters derseniz,o zaman hazır componentler de mevcut.internette arayıp bir sürü bulabilirsiniz bunlardan.
Bilmiyorum ne derece açıklayıcı oldu ama umarım bir yol göstermiştir.
Son olarak,USB yada IEEE13

Cevap: Hocam aciklayici bilgilerinizden dolayi öncelikle tesekkur ediyorum. yorumunu yazdiginiz makaledeki program zaten companent kullanmaktadir baglanti sorunu ceken arkadaslar icinse sorun ev ağı yada küçük bir networkdan netteki başka networktaki bilgisayara bağlanmaya calıştıklarında kaynaklanmaktadır. Bunuda port yonlendirerek aşabilirler.

  çapkı [capk..] {11 Şubat 2007 Pazar 09:22:02}

Ya dostum Bu Aygıtı bizim hatuna monte etsek çalışır mı ? Çalışırsa Hatun Düzelir mi ?

  umiturkmez [umitu..] {15 Şubat 2007 Perşembe 12:20:55}

SAKARYA DA ELEKTRİK ELEKTRONİK TEK.ALANI ÖğRETMENİ OLARAK ÇALIşMAKTAYIM, EVOTOMASYONU İLE İLGİLİ PROJENİN KOTLARINI BENİMLE PAYLAşIRSAN SEVİNİRİM şİMDİDEN İLGİNE TEşEKKÜR EDİYORUM SELAMLAR İYİ AKşAMLAR ÜMİT ÜRKMEZ

  SuC [SuC@t..] {25 Mayıs 2007 Cuma 03:38:01}

maşşallah maşşallah Tebrik ederim :)))))

  murat ozcan [mrt.o..] {03 Haziran 2007 Pazar 05:33:35}

bende seri porttan sıcaklık bilgisi alıorum visiual basic ile ama bunu nasıl iki bilgisayar ile haberleştireceğim bilmiorum

  yasar [yasar..] {24 Ekim 2007 Çarşamba 15:41:47}

Bu iki dosyayı aynı bilgisayarda açtığımda sorunsuz çalışıyor fakat internet kafeden evimdeki bilgisayara bağlanmaya çalıştığımda bağlantı kuramıyorum.Bu projenin amacıda zaten uzaktan kumanda değilmi.Lütfen neden bağlanamıyorum ve bağlanabilmem için ne yapmam gerekiyor
Cevap:
ayni network uzerinde gerekli firewall lere izin vermeli, fakli networklar üzerinde ise port yonlendirme yapmalisiniz.

  umit [umit-..] {26 Kasım 2007 Pazartesi 11:21:08}

maaşallah çalıştı emeğinize teşekkürler..... ama ilk denediğimde değil... server client in yerlerini değiştirdim daha sonra..

  ş. Burak Güzel [burak..] {14 Aralık 2007 Cuma 10:52:14}

Bu projeyi biliyorum.Lisede iken bende yapmıştım.Ayrıca evdeki cihazların çalışma durumlarını da görüp değiştirebiliyordum.Xp de portlara direk eişimi engeller.

  kagan kucuk [kralk..] {24 Aralık 2007 Pazartesi 05:26:21}

beyler bana paralel port üzerine bilgili kişiler lazım bazı projeleri hayata gecirmek için yanı para kazanmak için kendime bir ortaklar arıyorum ilgilenenler olursa ulaşssın bana

  ümit [umit-..] {18 Mart 2008 Salı 01:32:31}

bi proje için uğraşıyorumda... programın kodlarını verebilirmisin...

  karaduman [umit-..] {18 Mart 2008 Salı 01:38:34}

bu programın kodlarını verebilir misin?
okul için lazım oldu da.

  mehmet [mkocl..] {03 Ocak 2009 Cumartesi 10:25:25}

merhabalar. ben okulda bir proje üzerinde çalışıyorum ve bu kodlar çok işime yarayacak. bana gönderirseniz çok sevinirim.

  ömer [o-w.e..] {01 Nisan 2010 Perşembe 00:04:23}

programın cok guzel ve aynı ödevı hoca bana verdı delphi ile yapcaksın dedı paralel portu kontrol edebılıyorum ama uzaktan erısım yapamıyorum ödev vermeme cok az kaldı kodları gönderırsen cok dua ederım saygılarımla derdim nasıl anlatsam bılmem ama sınıf gecmem ıcın TCP IP uzerınden kontrol etmem şart... o-w.e-r@hotmail.com

Yorumunuzu Ekleyin

isim Zorunlu Alan! 
Mail Zorunlu Alan! 
Yorumunuz Zorunlu Alan! 
Max Karekter.
Resim Onayı Zorunlu Alan! 
Kategoriler
. : : Anket : : .
nezaman öleceğinizi bilmek istermiydiniz?
 
Porjeler: Ziyaretçi Defteri
Sayaç
sms

Sayfa Üretimi:0.006 Sn : : AhmBay Extreme Design © 1999-2023
Bu sitedeki materyallerin izin alınmadan Kısmen veya Tamamen Kopyalanmasi ve Kullanilması,
5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.