Anketler Fotoğraflar [Yeni!] Para Kazanın Reklam ücretleri Görüş Bildirin WebMaster Araçları SMS / Fıkra Arşivi
Yazılar (Blog) Programlar Projeler Servisler
AnaSayfa En Ben Kimim Bölümler Çalışmalarım iletişim

Kuantum mekaniği, Zamanda Yolculuk ve dede paradoksu üzerine []

Einstein'in fizik dünyasına göre zamanda yolculuk imkansıza yakın gibi bir şeydir fakat bunun haricinde bir dünya daha vardır buda quantum kurallarının geçerli olduğu bir dünya. Quantum mekaniği kuramlarına göre bu olay atomun derinliklerinde dizlidir. Kuantum mekaniği aslında olanı gözlemleyebileceğinizden daha fazla olduğu fikrine dayanır. Bir partüküle baktığınızda onu tek noktada görebilirsiniz fakat bakmadığınızda o partikül heryerdedir. Kuantum mekaniğinin en önemli özelliği yer bilinmezliktir. Bu büyük bir sorundur fakat kuantum mekaniğinin yerbilmezlik kuramı ispatlanmıştır. Kuantum biliminin gizemini çözdükten sonra belkide bir zaman makinesi oluşturabiliriz. 
Farzedelimki zamanda yolculuk gerçekten mümkün. ilk sorumuz Geçmişe yolculuk edebilirmiyiz? eğer mümkünse "dede paradoksu" diye adlandırılan paradoks karşısında doğa ne yapar?

Dede paradoksu şunu ortaya koyar; zamanda yolculuk mümkünse; geçmişe babam doğmadığı zamana gidip dedemi öldürebilirim. Buda tarihi artık benim olmadığım şekilde değiştirecektir. Peki doğanın bununla ilgili tepkisi ne olur. Muhafazakar yorumlara göre zaman dört boyutlu olduğu ve zaman yolcularının herzaman geçmişe giderek onu değiştiremiyeceğidir. Başka bir deyişle titanic de seyahat eden zaman yolcuları olsaydı kaptanı buz dağı ile ilgili uyarabilirlerdi. Ancak kaptan buzdağı ile ilgili yapılan diğer uyarılar gibi kaptanın bunuda dikkate almayacağıdır. Yani muhafazakar yoruma göre zaman yolcuları geçmişi değiştiremezler fakat geçmişe dahil olabilirler. Ve bazı dedikodular derki titaniğin batmasına asıl neden olan şeyin onun batışını izlemek için orada bulunan kaçak zaman yolcularının oluşturduğu ekstra yük olduğu söylenir. Fakat henüz bir zaman makinesi icad edilmediği için tüm bunları gözardı edebiliriz. ve gelecekte bu makine icad edilecek olsa dahi zamanda ilk döngü bu zamanda oluşacak ve ilk geçmişe yolculuk bu tarihe yapılabilecek. [www.ahmbay.com] Yani hezaman zaman makinesi geleceğe gitmiş olacak ve kendi icadından öncesine gidemiyecek. Fakat bu kuramların kuantum mekaniği kuramlarına göre bir istisnası olabilir. Bununla beraber paralel evren (parallel universe) paradoksuda vardır yani dedenizi öldürmeye geçmişe gittiğinizde paralel evrendeki dednize benziyen bir adamı öldürebilirsiniz. Paralel evren paradokksunda sonsuz adet paralel evren ve paralel olasilik olabilir bu nedenle oldurdugunuz aslinda dedeniz degil sadece ona benzeyen biridir. Zamanda yolculuk yapabilecek teknoloji yada o enerjiyi şuan için oluşturmayacak olsakta zamanda yolculuğun sadece tek yönde gerçekleşeceğide bir gerçektir. Fakat denemeye devam edeceğiz.

Yazan: Admin | Güncelleme: 07.04.2011

Değerlendir

Bu Metaryel için Yapılmış Yorumlar (2)


  quanch [quanc..] {25 Kasım 2011 Cuma 00:11:13}

Eğer zaman makinesi yapılmıs olsa günümüzde gelecekden gelen zaman yolcuları olmaz mıydı ? yoksa varda biz mi farketmiyoruz ? :F

  quanch [quanc..] {25 Kasım 2011 Cuma 00:11:56}

Eğer zaman makinesi yapılmıs olsa günümüzde gelecekden gelen zaman yolcuları olmaz mıydı ?(bana göre bu zamanın akısının tek yönde olcagını kanıtlar nitelikde :D) yoksa varda biz mi farketmiyoruz ? :F

Yorumunuzu Ekleyin

isim Zorunlu Alan! 
Mail Zorunlu Alan! 
Yorumunuz Zorunlu Alan! 
Max Karekter.
Resim Onayı Zorunlu Alan! 
Kategoriler
. : : Anket : : .
nezaman öleceğinizi bilmek istermiydiniz?
 
Porjeler: Ziyaretçi Defteri
Sayaç
sms

Sayfa Üretimi:0.008 Sn : : AhmBay Extreme Design © 1999-2023
Bu sitedeki materyallerin izin alınmadan Kısmen veya Tamamen Kopyalanmasi ve Kullanilması,
5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.