Anketler Fotoğraflar [Yeni!] Para Kazanın Reklam ücretleri Görüş Bildirin WebMaster Araçları SMS / Fıkra Arşivi
Yazılar (Blog) Programlar Projeler Servisler
AnaSayfa En Ben Kimim Bölümler Çalışmalarım iletişim

Paypal Dosyası []

Paypal Dosyası

Paypal ve eBay Türkiye ye kolay kolay gelmez. Niye derseniz, bence Türkiye de İnternet suçları çok yaygın. Doğru düzgün işleyen ve güven veren bir hukuk düzeni yok. Daha paypal Türkiye ye gelmeden Türkiye yi kara listeye almış durumda. şu an Rusya ve İran la aynı kategorideyiz.

Çalıntı paypal hesaplarıyla alışveriş yapan çok sayıda hacker özentisi İnternet kullanıcımız var. Aslında yurtdışı İnternet ortamında Türkleri biraz da bu işlerle uğraşanların yarattığı olumsuz imajla tanıyorlar.

Geçlenlerde benim de başıma şöyle bir olay geldi. Türkiyeden birisinden bir ödemee alacaktım, adam paypal ile ödeyecegim diye tutturdu. bende iyi dedim paypal adresimi verdim ve tutarı transfer etti ve aradan 1 ay gibi bi süre geçti bir baktim benim hesabım eksi bakiyeye düşmüş. neymiş chargeback olmuş.

Bu chargeback denilen olay, Paypal ile ödeme yapan kişi ödemeyi sonradan iptal ettirip gönderdiği parayı geri alabilir. Üstelik aldığı ürünü geri göndermesi de gerekmez.


Karşıdaki adam paypal ödemesini kredi kartı ile karşılayabilir. Bu durumda 30 gün içinde kredi kartını aldığı bankaya bir telefon açarak ödemeyi iptal eder.

Buna chargeback deniyor. Chargeback durumunda paypal her zaman kendi müşterisini satan bir kurumdur.

Senden ürünü kargo ile gönderdiğin kargo şirkeytine ait online takip numarasını takip işleminin yapıldığı URL adresini isterler. DHL, UPS vb. takip numarası vermen lazım Senden bu bilgiyi isterken  email yazıp bize bilgi ver  demiyorlar. Paypal.com hesabına giriş yapıp orada disputes (uyuşmazlıklar) başlığı altında ilgili konuyu bulmanı ve orada URL ve kargo takip numarası girmeni istiyorlar. Ya 10 gün içinde o kutuya kargo takip numarasını ve URL yi yazarsın ya da derdini hiç kimseye anlatamazsın. Karşında bir muhattap bulamazsın. Paypal ile iletişim kurmaya deneyebilirsin ancak başaramazsın. Paypal bir kez daha satıcı bir  kurumdur.

Benim ürünüm dijital ürün kargo ile gitmiyor dediğin an zaten otomatik olarak senden parayı geri alırlar. Dijital rünler paypal koruması dışında tutuluyor.

Diyelim ki kendini sağlama almak için satıcıya bir mektup gönderdin dhl ile. Bu durumda kargo takip numarası almış oldun. Yani chargeback olunca numarayı verirsin. Bu sefer de paypal diyecek ki  alıcı verified olması lazım , yani adres onayı yapmış olması lazım. Paypal da alıcıların %70 i verified değildir.

Paypal sana üyelik sözleşmesinde bir madde verecek. İşte bu madde nedeniyle alıcı verified olmadığı için kargo takipo numarası vermiş olduğun halde senden parayı geri alıyoruz diyecekler.

Hadi diyelim alıcı adres onaylı (verified) olsun. Bu sefer de değerlendirme süreci boyunca bütün paypal hesabını kilitleyecekler ve sonuçta paranın ne kadarını geri verecekleri belli değil. Bazen alıcılar yaşadıkları yerin dışında hesap açtırıyorlar. Paypal sana o ülke bizim garatimiz dışında deyiverir. Ortada kalırsın.

Ayrıca paypal hesabın Türkiye den ise zaten ödeme kabul edemiyorsun benim bildiğim kadarıyla. Ebay den dolayı paypal konusunu çok iyi biliyorum. Kesinlikle uzak dur. Paypal kadar dolandırıcıların sevdiği bir kurum yoktur.

Paypal ile uğraşıyorsanız chargeback konusunu çok iyi araştırmanız lazım. Özellikle kredi kartı ile finanse edilen paypal ödemelerine hiç şansınız yok. Hem o gelen parayı geri alırlar hem de aylarca paypal hesabın bloke olur. Sadece mahkeme yoluyla paranı kurtarabilirsin. Ancak karşı tarafın bilgileri sende yoksa o zaman mahkemeyle uğraşmayı göze alsan bile dava edecek adam bulamazsın. Paypal asla gönderilen parayı geri iade etmemesi gerekir ama yapıyor. O bakımdan asla kimseye paypal konusunda aracılık yapmamalısınız.

Paypal i başka şeylerle karıştırmayın. Paypal çok problemli ve tuzaklarla dolu bir sistemdir. Zamanında ben de paypal e çok uğraştım. Ebay de kullanıyorsan en önemli güvencen satıcının ratingidir. Ebay de rating konusunun önemini ne kadar anlatsam azdır.

Benim başıma geldi ve araştırıp öğrendim sizinde başınza gelmesin diye tavsiye olarak alabilirsiniz bunları.
Yalan dolansiz iyi alışverişler..

Yazan: Admin | Güncelleme: 20.05.2007

Değerlendir

Bu Metaryel için Yapılmış Yorumlar (1)


  kamil baytar [necko..] {19 Şubat 2009 Perşembe 15:20:52}

benimde başıma geldi bu durum malı yolladım,
aldı positif yorum veredi,
1 ay sonra charge back yapmış takip numarasını girdim paypala bekliyorum,
yani dediğin gibiyse bizim paramız uçtu öylemi

Yorumunuzu Ekleyin

isim Zorunlu Alan! 
Mail Zorunlu Alan! 
Yorumunuz Zorunlu Alan! 
Max Karekter.
Resim Onayı Zorunlu Alan! 
Kategoriler
. : : Anket : : .
nezaman öleceğinizi bilmek istermiydiniz?
 
Porjeler: Ziyaretçi Defteri
Sayaç
sms

Sayfa Üretimi:0.022 Sn : : AhmBay Extreme Design © 1999-2023
Bu sitedeki materyallerin izin alınmadan Kısmen veya Tamamen Kopyalanmasi ve Kullanilması,
5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.